MCR10EZPJ3R6 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 22
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 32.750
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
3.6 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR10EZPJ3R6
DigiKey Part Number
RHM3.6ARTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR10EZPJ3R6
Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR10EZPJ3R6 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)