MCR10EZPJ393 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 11.771
Panasonic Industry
In Stock: 81
In Stock: 291
Similar
Bourns Inc.
39 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR10EZPJ393
DigiKey Part Number
RHM39KARTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR10EZPJ393
Description
RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR10EZPJ393 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)