MCR10EZHJ1R3 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 77.880
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 24.863
Datasheet
Upgrade
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
1.3 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR10EZHJ1R3
DigiKey Part Number
RHM1.3ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR10EZHJ1R3
Description
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR10EZHJ1R3 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
150/ +850ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)