MCR10EZHFL1R20 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 4.073
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 13.552
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
Parametric Equivalent
Vishay Dale
Parametric Equivalent
Vishay Dale
1.2 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR10EZHFL1R20
DigiKey Part Number
MCR10EZHFL1R20-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR10EZHFL1R20
Description
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/4W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR10EZHFL1R20 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)