MCR10ERTJ113 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 24.888
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 1.977
Datasheet
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
11 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR10ERTJ113
DigiKey Part Number
RHM11KCPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR10ERTJ113
Description
RES SMD 11K OHM 5% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR10ERTJ113 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)