MCR10ERTFL2R21 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 8.310
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 8.129
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
Parametric Equivalent
Vishay Dale
Vishay Dale
2.21 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR10ERTFL2R21
DigiKey Part Number
RHM2.21CITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR10ERTFL2R21
Description
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR10ERTFL2R21 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)