MCR10ERTF35R7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 7.623
Datasheet
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 263
Upgrade
Bourns Inc.
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
35.7 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR10ERTF35R7
DigiKey Part Number
RHM35.7CHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR10ERTF35R7
Description
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR10ERTF35R7 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)