MCR10ERTF1962
DigiKey Part Number
RHM19.6KCHTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM19.6KCHCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM19.6KCHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR10ERTF1962
Description
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
19.6 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
MCR10ERTF1962 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)