MCR100JZHJ2R4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
2.4 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR100JZHJ2R4
DigiKey Part Number
RHM2.4BCTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM2.4BCCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR100JZHJ2R4
Description
RES SMD 2.4 OHM 5% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR100JZHJ2R4 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)