MCR100JZHFL5R60 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 481
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
5.6 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR100JZHFL5R60
DigiKey Part Number
MCR100JZHFL5R60-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR100JZHFL5R60
Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR100JZHFL5R60 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)