MCR100JZHF1962 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
YAGEO
Similar
Panasonic Industry
YAGEO
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
19.6 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR100JZHF1962
DigiKey Part Number
RHM19.6KBBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR100JZHF1962
Description
RES SMD 19.6K OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR100JZHF1962 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)