MCR03SEQPF1801
DigiKey Part Number
846-MCR03SEQPF1801TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-MCR03SEQPF1801CT-ND - Cut Tape (CT)
846-MCR03SEQPF1801DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR03SEQPF1801
Description
1608(0603)SIZE, HIGH POWER THICK
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)