MCR03EZPJ223 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 67.775
Vishay Dale
In Stock: 0
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
22 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR03EZPJ223
DigiKey Part Number
RHM22KGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR03EZPJ223
Description
RES SMD 22K OHM 5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR03EZPJ223 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)