MCR03EZPJ1R2 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 24.526
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 1.170
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Upgrade
Vishay Dale
1.2 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR03EZPJ1R2
DigiKey Part Number
RHM1.2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR03EZPJ1R2
Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR03EZPJ1R2 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)