MCR03EZPFX90R9 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 22.345
Vishay Dale
In Stock: 0
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
KOA Speer Electronics, Inc.
90.9 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR03EZPFX90R9
DigiKey Part Number
RHM90.9HTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR03EZPFX90R9
Description
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR03EZPFX90R9 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)