MCR03EZPFX2611 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 43.244
Vishay Dale
In Stock: 9.740
YAGEO
In Stock: 89
KOA Speer Electronics, Inc.
2.61 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR03EZPFX2611
DigiKey Part Number
RHM2.61KHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR03EZPFX2611
Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR03EZPFX2611 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)