MCR03EZPFX1801 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 39.551
Vishay Dale
In Stock: 28.560
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
Parametric Equivalent
1.8 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR03EZPFX1801
DigiKey Part Number
RHM1.80KHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR03EZPFX1801
Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR03EZPFX1801 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)