MCR03ERTJ913
DigiKey Part Number
RHM91KCGTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM91KCGCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM91KCGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR03ERTJ913
Description
RES SMD 91K OHM 5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
91 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
MCR03ERTJ913 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)