MCR03ERTJ2R2 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 4.500
Datasheet
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Panasonic Industry
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
2.2 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR03ERTJ2R2
DigiKey Part Number
RHM2.2CGTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM2.2CGCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR03ERTJ2R2
Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR03ERTJ2R2 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)