MCR03ERTJ273 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 11.682
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 29.233
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
Upgrade
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
27 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film