MCR01MZPJ105 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 71.348
Panasonic Industry
In Stock: 397.362
Similar
TE Connectivity Passive Product
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
1 MOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR01MZPJ105
DigiKey Part Number
RHM1.0MJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR01MZPJ105
Description
RES SMD 1M OHM 5% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR01MZPJ105 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)