MCR01MZPF3000 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 12.329
YAGEO
In Stock: 343.924
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 69
Similar
TE Connectivity Passive Product
Samsung Electro-Mechanics
Parametric Equivalent
Vishay Dale
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
300 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR01MZPF3000
DigiKey Part Number
RHM300LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR01MZPF3000
Description
RES SMD 300 OHM 1% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR01MZPF3000 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)