MCR01MZPF1273 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 6.450
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 121.668
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
Similar
Samsung Electro-Mechanics
Parametric Equivalent
Vishay Dale
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
127 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR01MZPF1273
DigiKey Part Number
RHM127KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR01MZPF1273
Description
RES SMD 127K OHM 1% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR01MZPF1273 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)