MCR01MRTJ8R2
DigiKey Part Number
RHM8.2CETR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM8.2CECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR01MRTJ8R2
Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
8.2 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCR01MRTJ8R2 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
-250/ +500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)