MCR01MRTF2493 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 127.752
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 395.424
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
249 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film