MCR006YZPJ101 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Vishay Dale
In Stock: 618.351
Similar
In Stock: 48
100 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR Series
MCR006YZPJ101
DigiKey Part Number
RHM100AGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR006YZPJ101
Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR006YZPJ101 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)