MCR006YZPF6803 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 9.264
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
680 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR006YZPF6803
DigiKey Part Number
RHM680KABTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR006YZPF6803
Description
RES SMD 680K OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR006YZPF6803 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)