MCR006YZPF3003 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 40.214
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 65.102
Datasheet
Similar
Samsung Electro-Mechanics
300 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR006YZPF3003
DigiKey Part Number
RHM300KABTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR006YZPF3003
Description
RES SMD 300K OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR006YZPF3003 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)