MCR006YRTJ750 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 48.171
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
75 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR006YRTJ750
DigiKey Part Number
RHM75CCTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM75CCCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR006YRTJ750
Description
RES SMD 75 OHM 5% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR006YRTJ750 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)