MCR006YRTJ683
DigiKey Part Number
RHM68KCCTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM68KCCCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM68KCCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR006YRTJ683
Description
RES SMD 68K OHM 5% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
68 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
MCR006YRTJ683 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)