MCR006YRTJ330 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 3.095
Vishay Dale
In Stock: 66.726
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
33 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR006YRTJ330
DigiKey Part Number
RHM33CCTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM33CCCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR006YRTJ330
Description
RES SMD 33 OHM 5% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR006YRTJ330 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)