MCR006YRTF7500 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 50.493
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 15.038
Datasheet
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
750 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR006YRTF7500
DigiKey Part Number
RHM750CBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM750CBCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR006YRTF7500
Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR006YRTF7500 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)