MCR006YRTF1504
DigiKey Part Number
RHM1.5MCBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR006YRTF1504
Description
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
1.5 MOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
MCR006YRTF1504 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)