MCR004YZPF5101 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 21.701
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 2.046
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
5.1 kOhms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Thick Film
MCR004YZPF5101
DigiKey Part Number
MCR004YZPF5101-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR004YZPF5101
Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/32W 01005
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR004YZPF5101 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)