LTR50UZPJ161 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
160 Ohms ±5% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
LTR50UZPJ161
DigiKey Part Number
LTR50UZPJ161-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR50UZPJ161
Description
RES SMD 160 OHM 5% 1W 2010 WIDE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LTR50UZPJ161 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)