LTR18EZPJ1R8
DigiKey Part Number
LTR18EZPJ1R8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR18EZPJ1R8
Description
RES 1.8 OHM 5% 1.5W 1206 WIDE
Detailed Description
1.8 Ohms ±5% 1.5W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTR18EZPJ1R8 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)