LTR18EZPFLR200
DigiKey Part Number
RHM1222TR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM1222CT-ND - Cut Tape (CT)
RHM1222DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR18EZPFLR200
Description
RES 0.2 OHM 1% 1.5W 1206 WIDE
Detailed Description
200 mOhms ±1% 1.5W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTR18EZPFLR200 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)