LTR18EZPF6R20
DigiKey Part Number
846-LTR18EZPF6R20TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-LTR18EZPF6R20CT-ND - Cut Tape (CT)
846-LTR18EZPF6R20DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR18EZPF6R20
Description
RES 6.2 OHM 1% 1.5W 1206 WIDE
Detailed Description
6.2 Ohms ±1% 1.5W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)