LTR10LEZPFLR100
DigiKey Part Number
846-LTR10LEZPFLR100TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-LTR10LEZPFLR100CT-ND - Cut Tape (CT)
846-LTR10LEZPFLR100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR10LEZPFLR100
Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 0805 WIDE
Detailed Description
100 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)