LTR10EZPJ682
DigiKey Part Number
RHM6.8KBUTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM6.8KBUCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM6.8KBUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR10EZPJ682
Description
RES 6.8K OHM 5% 1/4W 0805 WIDE
Detailed Description
6.8 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTR10EZPJ682 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)