LTR10EZPJ362
DigiKey Part Number
RHM3.6KBUTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM3.6KBUCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM3.6KBUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR10EZPJ362
Description
RES 3.6K OHM 5% 1/4W 0805 WIDE
Detailed Description
3.6 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTR10EZPJ362 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Size / Dimension
0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)