LTR10EZPF1R50
DigiKey Part Number
846-LTR10EZPF1R50TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-LTR10EZPF1R50CT-ND - Cut Tape (CT)
846-LTR10EZPF1R50DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR10EZPF1R50
Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 1W 0805 WIDE
Detailed Description
1.5 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Size / Dimension
0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)