LTR10EVHFLR510 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 14.852
Datasheet
510 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
LTR10EVHFLR510
DigiKey Part Number
RHM.51BSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR10EVHFLR510
Description
RES 0.51 OHM 1% 1/2W 0805 WIDE
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LTR10EVHFLR510 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)