KTR25JZPJ161 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 1.686
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
160 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
KTR25JZPJ161
DigiKey Part Number
KTR25JZPJ161-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTR25JZPJ161
Description
RES SMD 160 OHM 5% 1/3W 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
KTR25JZPJ161 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)