KTR18EZPJ1R2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 493
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 9.175
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Panasonic Industry
YAGEO
Similar
YAGEO
Similar
TE Connectivity Passive Product
1.2 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
KTR18EZPJ1R2
DigiKey Part Number
KTR18EZPJ1R2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTR18EZPJ1R2
Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KTR18EZPJ1R2 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)