KTR18EZPF2800 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 308.729
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 6.997
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Upgrade
Vishay Dale
Similar
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
YAGEO
280 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film