KTR18EZPF1581 is available for purchase but is not normally stocked.
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 4.550
Panasonic Industry
In Stock: 33.074
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 69
Similar
Bourns Inc.
Stackpole Electronics Inc
1.58 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
KTR18EZPF1581
DigiKey Part Number
RHM1.58KAITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTR18EZPF1581
Description
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
KTR18EZPF1581 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)