KTR10EZPJ302
DigiKey Part Number
RHM3.0KBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM3.0KBCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM3.0KBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTR10EZPJ302
Description
RES SMD 3K OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
3 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
EDA/CAD Models
KTR10EZPJ302 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)