KTR03EZPJ6R8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 7.212
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
Similar
Panasonic Industry
YAGEO
6.8 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
KTR03EZPJ6R8
DigiKey Part Number
KTR03EZPJ6R8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTR03EZPJ6R8
Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
KTR03EZPJ6R8 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)