ESR25JZPJ202
DigiKey Part Number
846-ESR25JZPJ202TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-ESR25JZPJ202CT-ND - Cut Tape (CT)
846-ESR25JZPJ202DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR25JZPJ202
Description
RES 2K OHM 5% 1W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESR25JZPJ202 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)